„Milan Řeřicha – mezinárodně uznávaný klarinetový virtuóz a pedagog“. 

Po jeho pozoruhodném sólovém vystoupení se Südwestphalen Philharmonie v Seigenu pod taktovkou Charlese Olivier Munroe ho kritika přirovnala k legendárnímu Benny Goodmanovi. Nadchl také publikum v Brazílii kde jako první český sólista vystoupil se slavnou Symphony Orchestra OSPA v Porto Alegre, a kterou dirigoval Ira Levin.

Jeho repertoár obsahuje nejdůležitější sólovou i komorní literaturu pro klarinet, která obsahuje více než 200 skladeb. J. Valta, M. Bujdinsky, J. Vejvoda a další mu své skladby věnovali.

Bohatý program Milana Řeřichy v roce 2020 zahrnuje pozvání k sólovým koncertům s takovými orchestry jako například Symphonische Blasorchester Kreuzlingen, Civica Filarmonica Lugano, pozvání ke koncertnímu turné do Hongkongu, Singapuru a do Arbonu, Aadorfu a Bottighofenu ve Švýcarsku. V jeho nabitém programu je určen prostor i pro mistrovské kurzy, které povede mimo jiné v Rusku na hudební akademii Gnessin.

V roce 2019 zamířil téměř do celého světa.

Milan Řeřicha vystoupil na mnoha prezentacích RZ, mimo jiné na Královské hudební akademii ve Stockholmu při příležitosti hudebního festivalu Aurora Music Festivals, na mezinárodní výstavě a hudebním festivalu Cremona Musica International Exhibition and Festival, do známého Howarth of London, na 73. ročník The 2019 Edition of Midwest Clinic at McCormick Place do Chicaga ve Spojených státech. Vedl mistrovské kurzy v Machačkale – Dagestán (Kuminskovo Theatre), Révfülöpu – Maďarsko (BalatonSAX 2019), Orvietu – Itálie (Spazio Musica), Budapešti – Maďarsko (Hudební akademie Ference Liszta a Hangszer Klinika), Kijevě – Ukrajina (Central Music School in Kyiv), Almatě – Kazachstán (Kazašská národní konzervatoř), Brně – Česká republika (JAMU). Koncertní vystoupení Milana Řeřichy se odehrála v Knoxville – USA na mezinárodním klarinetovém festivalu ClarinetFest 2019 v koncertním sále Cox Auditorium university v Tennessee a v Tivatu – Montenegro na mezinárodním hudebním festivalu Mediterranean Notes Music Festival kde uvedl společně s klavíristkou Ninou Gevadze a s houslistou Olegem Kaskivem skladby B. Bartóka, D. Milhauda a I. Stravinského pro klarinet, housle a klavír. Dále pak vystoupil s legendárním Eddie Danielsem a skvělým Atlantis Big Bandem ve Weinfeldenu – Švýcarsko na Clarinet Weekend Weinfelden. Součástí Milana Řeřichy koncertního turné 2019 ve Vietnamu bylo sólové vystoupení s Vietnamským národním symfonickým orchestrem pod taktovkou Charlese Oliviery Munroe mistrovský kurz s Milanem Řeřichou na Vietnamské národní hudební akademii v Hanoji.

Kromě svých sólových vystoupení a pedagogických aktivit se Milan Řeřicha věnuje početným prezentacím RZ Woodwind Manufacturing, úspěšné české společnosti ručně vyráběných dřevěných dechových nástrojů – klarinetů.

Je ambasadorem RZ Woodwind Manufacturing a hraje na klarinet RZ BOHEMA. Milan reprezentuje také Nadační fond Gabrielis, nad kterým převzal laskavou záštitu a působí také jako umělecký ředitel mezinárodní klarinetové soutěže v Evropě CCA – Czech Clarinet Art. Milan Řeřicha je mezinárodním umělcem Gonzalez Reeds a Silverstein Works. Jako orchestrální a komorní hráč nahrával pro BMG, Deutsche Grammophon, Decca, CHANDOS, Supraphon, Sonny Music.

Od roku 2004 je výhradním umělcem švýcarské nahrávací společnosti EMR – MARCOPHON. Kolekce Milan Řeřicha obsahuje již 13 sólových CD a více než 100 skladeb pro klarinet a orchestr nebo klarinet a klavír.

Během své hudební kariéry sólově spolupracoval s významnými orchestry jako Vietnamský národní symfonický orchestr, Dagestan Philharmonia, Brussels Philharmonic Orchestra, Györ Philharmonic Orchestra, Royal Belgian Navy Band, Prague Festival Orchestra, Symphonische Blasorchester Kreuzlingen, Ensemble 18+ Chamber Orchestra, Orlando Philharmonic Orchestra, Orchestra da Camera di Lugano, Mozart Chamber Orchestra in Milan, Carisch Orchestra di Milan, Accademia Orchestra, Simon Bolívar Orchestra, Belgian Royal Symphonic Band, Orchestra Fiati di Vicenza,Porto Alegre Symphonic Orchestra OSPA, Solistes Europeens Luxembourg, Mendoza Philharmonic Orchestra, Bucharest Philharmonic Orchestra, Südwestphalen Philharmonie, Oradea Philharmonic Orchestra, Brixia Symphonic Orchestra, Tokyo Chamber Orchestra, Basel Symphony Orchestra, Bergův komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, Pardubická komorní filharmonie, Jihočeská komorní filharmonie a další.

Jako první klarinetista působil v České filharmonii, Basel Symphony Orchestra, Berliner Symphoniker, Solistes Europeens Luxembourg, Pražském komorním orchestru, Pražské komorní filharmonii, Schleswig-Holstein Festival Orchestra, World Philharmonic Orchestra, v Orchestru Národního divadla v Praze, Brixia Symphony Orchestra a Severočeské filharmonii Teplice. V současnosti je sóloklarinetistou v Prague Festival Orchestra.

Milan Řeřicha vystupoval na významných koncertních pódiích v USA (New York – Carnegie Hall, San Francisco – Symphony Hall, Chicago – Symphony Hall), Japonsku (Tokio – Suntory Hall, Kjoto, Nagoya, Osaka), v Číně (Šangaj, Peking), ve Vietnamu, v Argentině (Buenos Aires – Teatro Colon, Mendoza) v Columbii (Bogota), Taiwanu, Singapuru, Malajsii, Thajsku, Bruneji atd. V Evropě koncertně vystoupil na prestižních hudebních festivalech Lípa Musica v České republice, v Itálii na NUS Festival, Quarna un Paese per La Musica a na Sobrio Festival, Festwochen Luzern, Salzburger Festwochen, Wiener Festwochen, Festival Schleswig-Holstein, Pražské jaro, Menuhin Music Festival, City of London Music Festival, BBC Music Festival. Ve Spojených státech se pravidelně objevuje na pódiích mezinárodního klarinetového festivalu ClarinetFest, v Mexiku pak na mezinárodním festivalu Musicademia.

Mezi dirigenty, se kterými Milan Řeřicha spolupracoval jako orchestrální hráč a sólista

patří V. Ashkenazy, Ira Levin, Charles Olivieri Munroe, D. Runickles, D. Shalom, D. Kitajenko, Ch. Mackeras, C. Abbado, V. Gergiev, A. Borejko, J. M. Händler, Ch. Dutois, Z. Mácal, L. Pešek, J. Kout, M. Honeck, K. Ichiro-Kobaiashi, W. Weller, M. Venzago, J. Valta, T. Koutník a další. V komorní hudbě mu byli partnery významní umělci jako například Eddie Daniels, Fatima Rericha-Alieva, Nikolay Shugaev, Nino Gvetadze, Oleg Kaskiv, A. Donofrio, S. Delmastro, F. Rengli, M. Fila, Ch. Rossi, L. Barteloni, E. Bohte, Heroldovo kvarteto, Nostic Quartet, Stamicovo kvarteto, Amadeus Quartet, Penguine Quartet, Schleswig-Holstein String Quartet, Benewitz Quartet, Epoque Quartet atd. Milan Řeřicha byl primáriem Pražského klarinetového kvarteta, se kterým nahrál úspěšné CD CLARINAISSANCE vydané společností LH – Promotion. Milana na klavír doprovází Fatima Alieva, pracoval také s klavíristou Vovkou Ashkenazym a violoncellistou Robertem Cohenem. Mnoho let spolupracoval s klavíristkou Doc. Irenou Černou.

— STUDIUM —

Již v raném mládí se projevil jako výrazný hudební talent a upozornil na sebe vítězstvím v celostátní soutěži hudebních škol. S vyznamenáním vystudoval Konzervatoř v Teplicích i Akademii múzických umění (HAMU) v Praze (Š. Koutník, J. Hlaváč, V. Mareš). Poté studoval na Mezinárodní akademii soudobé hudby na Pařížské konzervatoři ve třídě A. Damiense a P. Bouleze a coby držitel stipendia uděleného švýcarskou vládou s prof. F. Bendou na Hudební akademii v Basileji. Studoval na mistrovských kursech u Milana Etlíka, Michela Arignona (Conservatoire Briten v Perigeux ve Francii) a u Charlese Neidicha (Julliard School v New Yorku). Milan Řeřicha obdržel titul PhD pod vedením prof. M. Poláka na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Milan Řeřicha je laureátem řady národních i mezinárodních soutěží jako Mozartova soutěž komorní hudby v Praze, Prix Mercure ORF ve Vídni, švýcarské Rides, Mezinárodní hudební soutěži BOG v Basileji.

— MISTROVSKÉ KURZY —

Milan Řeřicha je profesorem na hudební akademii Musikhochschule v Luganu, ve Švýcarsku a hostujícím profesorem na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Vedl mistrovské kurzy v Drážďanech (Musikhochschule C. M. Weber), Miláně (Conservatorio di G. Verdi), Enschedu a Amsterdamu (Royal Music Academy), na JAMU v Brně, Pražské konzervatoři a na Konzervatoři Teplice. Mistrovské kurzy vedl také v Argentině, Brazílii, Kolumbii, Japonsku, Číně, USA, Mexiku, Itálii, Slovinsku a ve Španělsku v Rusku (Gnessin Special Moscow School of Music), Ukrajina (Central Music School in Kiyv), Kazachstán (Kazakh National Conservatoire), Hanoi (Viet Nam National Academy of Music), Maďarsku (Ferenc Liszt Music Academy), Norsku (Royal Music Academy in Oslo), Švédsko (Royal College of Music).

Napište nám

Kontakt

Kontakt

clarinet.management@gmail.com
clarinet.management@post.cz

© 2021 Milan Řeřicha. Všechna práva vyhrazena.

web vytvořil: tomaskrupka.com